اپل پارک در کوپرتینو کالیفرنیا
اپل پارک در کوپرتینو کالیفرنیا

اپل ، غول فناوری آمریکایی است که در زمینه طراحی و ساخت لوازم الکترونیکی ، نرم افزار کامپیوتر و خدمات آنلاین ، در کوپرتینو ایالت کالیفورنیا به فعالیت می پردازد . این شرکت در دهه ۷۰ میلادی با معرفی ریز رایانه ها و مکینتاش ها ، به گسترش رایانه شخصی کمک فراوانی نمود ‌.

اپل معمولا به تولید سخت افزارهایی با طراحی صحیح از قبیل آیفون ، آیپد ، آیپاد ، آی مک ، مک بوک ، اپل واچ ، اپل تی وی و ایرپادز معروف است . همچنین این شرکت در تولید نرم‌افزار نیز فعالیت دارد که این نرم افزار ها شامل آی تیونز ، آی لایف و آی ورک هستند و مک او اس ، سیستم عامل مورد استفاده در رایانه های این شرکت است .

استیو جابز مدیر اجرایی این شرکت بود اما او یک ماه پیش از مرگ خود از ریاست کناره گیری کرد و پس از او تیم کوک ریاست را بر عهده گرفت . جابز به همراه استیو وازنیک و رونالد وین این شرکت را تاسیس کرد و اولین محصول شرکت اپل در انبار خانه جابز به صورت دستی ساخته شد و به بازار معرفی شد .

اپل در سال ۲۰۱۷ برای دهمین سال متوالی عنوان تحسین شده ترین شرکت فناوری اطلاعات را به خود اختصاص داد و از سوی مجله فوربز برای هشتمین سال پیاپی به عنوان با ارزش ترین برند جهان انتخاب شد . این شرکت نخستین شرکت در جهان است که ارزش سهام آن به بیش از یک تریلیون رسیده و تا به امروز هیچ شرکتی به این سطح از ارزش سهام نرسیده است. خدمات فروش و پشتیبانی محصولات شرکت اپل در ایران غیر مجاز بوده و در سال ۹۲ این شرکت از ارائه فروش و خدمات پس از فروش به ایرانیان امتناع کرد .